Logistyka kontraktowa jako przykład outsourcingu

F2_logistyka_kontraktowa

Ciekawa usługa oferowana przez firmy logistyczne, a zwana dumnie logistyką kontraktową, okazuje się być ciekawym przykładem profesjonalnego outsourcingu.

Dzięki niej wiele firm zdołało odciążyć swoich pracowników. To ona sprawia, że wybieramy z półek sklepowych określone produkty. Jest ciekawym zjawiskiem szeroko rozumianego outsourcingu logistycznego. Logistyka kontraktowa – usługa, z której nie zdawaliśmy sobie sprawy. Do teraz!

1. Co składa się na logistykę kontraktową?

Pytanie to, niby ogólne, ale w gruncie rzeczy wymagające konkretnej i zwartej odpowiedzi, warto postawić na samym początku. Nie można bowiem mówić o czymś, o czym nie posiada się fundamentalnej wiedzy. A wiedza ta jest na wyciągnięcie ręki.

magazyn logistyka

Logistyka kontraktowa to usługa, na którą składają się przeróżne czynności mające miejsce w magazynie. Zaczyna się ona już w momencie przywiezienia przez kierowcę określonego towaru. Wtedy to trafia on do odpowiedniego działu w magazynie i zagrzewa swoje miejsce na jednej z licznych półek regałowych. Na tym jednak nie koniec. Prawdziwe zadania logistyki kontraktowej dopiero się zaczynają. Pracownicy magazynu po otrzymaniu zamówienia na któryś z dostępnych produktów zaczynają istny outsourcing! Kompletują zamówienie, odbywa się konfekcjonowanie (a więc dzielenie towaru na mniejsze zestawy), foliują produkty i ładnie je opakowują, dbając przy tym o zalecenia przedstawione im przez klienta-producenta. Logistyka kontraktowa kończy się w momencie opuszczenia przez towar magazynu.

2. Dlaczego mówi się o logistyce kontraktowej w kontekście outsourcingu?

magazyn logistykaNależy zwrócić uwagę na znaczenie słowa „outsourcing” i obszary jego występowania. Najczęściej słyszymy o outsourcingu pracowniczym oferowanym przez liczne agencje pracy i HR-owe, jednak do tej pory jakoś nie obiło się nam o uszy łączenie tego terminu z logistyką. Okazuje się, że niesłusznie.

Logistyka kontraktowa jest odmianą outsourcingu. Zakłada bowiem zlecenie przez firmę zewnętrzną (najczęściej producenta jakichś towarów) wykonania pewnych usług na produktach. Producent dzięki temu jest znacznie odciążony, ponieważ oddelegował niezbędne do wykonania zadania innym. Taki typ outsourcingu zdobywa uznanie na całym świecie i coraz częściej spotykany jest w ofercie usługowej dużej ilości firm logistycznych.