Roboty współpracujące – nowy trend w branży produkcyjnej

Ręka robota i człowieka

Automatyzacja i robotyzacja cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw z branży produkcyjnej. W odpowiedzi na wymagania rynku, producenci robotów opracowują coraz nowsze rozwiązania, które mają idealnie wpisać się w potrzeby klientów i spełniać ich oczekiwania. Jedną z ciekawszych propozycji są roboty współpracujące, które wydają się powoli rewolucjonizować branżę produkcyjną.

Czym są roboty współpracujące?

Robot współpracujący i człowiek opierający się o niegoRoboty współpracujące są maszynami zaprojektowanymi specjalnie po to, by towarzyszyć człowiekowi podczas procesu wytwarzania produktów. Oznacza to, że pracownicy i roboty pracują ze sobą ramię w ramię, wykonując zadania, których nie może podjąć się drugie.

Każda maszyna wyposażona jest w odpowiednie czujniki, które odpowiedzialne są za wyczuwanie odległości od ciała pracownika. W przypadku, gdy jest ona niewielka lub dojdzie do kontaktu, robot przerywa swoją czynność. Z tego powodu, rozwiązanie to jest zupełnie bezpieczne, a oba ogniwa produkcji tworzą zgrany zespół.

Roboty współpracujące w Polsce i na świecie

Jeszcze kilka lat temu roboty współpracujące nie były tak cenione jak obecnie, a ich oferta nie była zbyt obszerna. Z tego powodu stanowiły one zaledwie kilka procent wszystkich sprzedawanych maszyn. Aktualnie ten typ robotów przemysłowych staje się coraz częstszym widokiem na halach produkcyjnych. Co ciekawe, rosnący popyt nie jest sprawką wyłącznie ogromnych przedsiębiorstw – w 2018 roku małe i średnie firmy równie chętnie decydują się na zakup robotów współpracujących.

Jak szacują organizacje zajmujące się prowadzeniem statystyk dotyczących rynku automatyzacji i robotyzacji, w 2019 roku sprzedaż robotów współpracujących ma wzrosnąć o 17-55% w stosunku do roku 2016.

Zastosowanie robotów współpracujących

Jak wspomniano, roboty współpracujące doskonale sprawdzą się w przedsiębiorstwach o dowolnej wielkości. I chociaż pierwotnie zostały stworzone do pracy z człowiekiem, to z powodzeniem sprawdzą się także jako samodzielne jednostki, zastępując tradycyjne roboty w niektórych procesach. Co więcej, są one od nich tańsze, co sprawia, że naprawdę warto się nimi zainteresować.

Robot współpracujący z człowiekiem przy jednym projekcie
Współpraca człowieka i maszyny to obecnie standard w nowoczesnych zakładach produkcyjnych (źródło: Fanuc)

Obecnie roboty współpracujące stosuje się w branżach: motoryzacyjnej, metalowej i spożywczej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykorzystywać je także w innych specjalizacjach, np. przy produkcji elementów elektronicznych czy medycznych.

Podsumowanie

Roboty współpracujące stają się coraz bardziej kuszącym rozwiązaniem, które pozwala na rozwój przedsiębiorstwa przez usprawnienie automatyzacji procesów produkcyjnych firmy.