Skąd student bierze pieniądze?

adult-1807505_960_720

Stereotypowy student posiada mocno ograniczony budżet, z którego każdy wydatek wiąże się z bólem serca i cięciami wszelkich kosztów. Jednak czy warto ufać tego typu stereotypom?

Okazuje się, że studenci mają nieograniczone pole manewru na polach finansowych, a przysłowiową „biedę” klepią często na własne życzenie. Jest wiele dróg do tego, aby pozyskiwać środki do życia, a nawet odkładać pewne sumy pieniędzy. Nie da się ukryć, że studencka kieszeń obciążana jest co miesiąc przeróżnymi wydatkami. Za coś trzeba przecież opłacić mieszkanie, za coś trzeba kupić jedzenie, każdemu potrzebny jest bilet miesięczny, wszyscy lubimy kupić sobie coś ładnego, zjeść na mieście, pójść na imprezę, poza tym rzeczy stricte związane ze studiowaniem (takie jak ksero czy zakup przyborów) również wymagają od nas pewnych kwot.

coins-1015125_960_720

Jest wielu studentów, którzy utrzymywani są przez rodziców, jednak nie wszyscy mają taki komfort. Skąd więc biorą pieniądze?

Stypendia

Stypendia są bardzo popularnym sposobem pozyskiwania pieniędzy na studiach. Istnieje kilka rodzajów stypendiów. O socjalne ubiegać się mogą ci, którzy mają trudną sytuację finansową w domu, albo tacy, którzy utrzymują się sami i nie należą do wspólnego gospodarstwa domowego z resztą rodziny. Stypendium Rektora należy się studentom najwybitniejszym, a więc takim, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce i/lub posiadają na swoim koncie liczące się osiągnięcia artystyczne i naukowe. Warto więc starać się o jak najwyższą średnią ocen.

Praca stała lub dorywcza/weekendowa

Dobrym sposobem na dochody jest po prostu praca. W wypadku wielu studentów praca stała jest fizycznie niemożliwa ze względu na ilość zajęć i godziny ich odbywania się. Takim osobom pozostaje znaleźć sobie pracę dorywczą lub weekendową. Miejsca takie jak kawiarnie, restauracje, sklepy odzieżowe, kioski czy kina chętnie przyjmują w swoje szeregi studentów, oferując im elastyczne godziny pracy i możliwość samodzielnego decydowania o własnej dyspozycyjności. Praca jest dobrym pomysłem również dla tych, których utrzymują rodzice. Pozwala na odkładanie pieniędzy i późniejsze ich wykorzystanie na większy cel (np. wakacje czy samochód).

waitress-2376728_960_720

Kredyt studencki

Nową formą pozyskania pieniędzy na studia stał się kredyt studencki. Dzięki niemu wiele osób mogło wyjechać do innego miasta i rozpocząć swoją edukację na uczelni wyższej. Jednak zanim weźmie się tego typu pożyczkę, warto zastanowić się, czy perspektywa długu, który trzeba będzie w przyszłości spłacić, jest kolorowa.