Wycinarka laserowa – do czego się stosuje?

wycinarka

Obracając się w kręgu maszyn CNC, laserów fiber i innych technologii tego typu, warto pamiętać u urządzeniach takich, jak wycinarki laserowe. Jej zastosowaniem jest obróbka stali, stali nierdzewnej, miedzi, czy metali nieżelaznych. W odróżnieniu od bardziej zaawansowanych maszyn nadaje się do cięcia tylko blach cienkich. Głównym jej zadaniem jest wytwarzanie detali o wysokiej dokładności. Charakteryzuje ją wysoka precyzja wymiarowo-kształtowa. Istotnym elementem procesu obróbki jest niska krawędź cięcia z małą strefą wpływu ciepła. Gwarantuje to najlepszej jakości krawędzie. Inne sprzęty tego nie zapewniają. Wycinarka laserowa posiada szereg zastosowań. Najprościej mówiąc jest urządzeniem uniwersalnym. Możliwe jest bowiem wycinanie wielu naprawdę skomplikowanych kształtów. A wszystko w trakcie jednego cięcia. Zaawansowana technologia sprawia, że zmniejszona została strefa wpływu ciepła – ograniczona do minimum. Taka technologia zapewnia brak zmiany geometrii detalu w trakcie pracy na krańcach materiału. Wielu producentów chwali się, że ich produkt jest najlepszy.

Wycinarki laserowe i ich typy:

Rezonator YAG – cechuje się naprawdę minimalną długością fali – 1,066 mikrona to naprawdę świetny wynik. Różnica nad CO2 jest ogromna, przeszło dziesięciokrotna. Skutkuje to lepszą absorbcją przez metale, a co za tym idzie mniejsze przenikanie ciepła. Całość skutkuje szybkim i efektywnym cięciem

FIBER – rezonator światłowodowy generujący spójną i silną wiązkę świetlną. Nie zużywa przy tym żadnego z gazów. Jego charakterystycznymi parametrami są wysoka wydajność oraz parametry pracy. Uzyskiwana przez ten typ gęstość lasera spowodowana jest różnicą długości fali oraz mniejszą średnicą skupienia. Największą zaletą jest jednak wysoka sprawność, która dodatkowo jest znacznie tańsza od konkurentów. Koszt energii elektrycznej zużywanej w trakcie pracy jest niespełna pięć razy niższy.

wycinarka laserowa

Do zalet tego urządzenia możemy zaliczyć:

  • brak wypalającej się lampy,
  • brak części ruchomych,
  • brak pompy próżniowej,
  • brak strat gazów,
  • brak konieczności wymiany filtrów,
  • wymagane jest tylko minimalne chłodzenie.

Wycinarka laserowa to także frezarka

Skoro wycinarka laserowa i frezarka to jedno, możemy podzielić je ze względu na przeznaczenie. Podział wygląda następująco – uniwersalne, poziome, pionowe, przeznaczone do drewna, gwintów oraz kół zębatych. W tym przypadku stosuje się różne wrzeciona. Najpopularniejszym wyborem są te bezszczotkowe, którymi steruje falownik lub łożysko. W trakcie zakupu należy sugerować się zarówno mocą, jak i maksymalnymi obrotami. Warto również zwrócić uwagę na wyposażenie. Producenci oferują w tym przypadku dwie propozycje – standardowe i dodatkowe. Różnica zauważalna jest gołym okiem. Wystarczy spojrzeć gołym okiem, gdzie interesująca nas wycinarka różni się wyposażeniem. Nowoczesne numeryczne urządzenia CNC w standardowej wersji posiadają przedkładanie śrubowe toczone, czy kabinę określającą przestrzeń roboczą. W rozbudowanych wersjach dostępne są takie elementy, jak sonda do pomiaru przedmiotu, imadła, czy stół płytkowy. To znacznie ułatwia pracę.

 


Artykuł napisany przy współpracy z: https://laserfiber.tech/maszyny-laserowe-3d/